EFOD Atölye Hocalarından N. Dilek Altay’ın portfolyosu

 Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) Atölye Hocalarından N. Dilek Altay’ın tanıtım ve portfolyosu ile devam ediyoruz.

1964 Yılında doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Keşan’da tamamladı.

1984 yılında ilk fotoğraf serüvenine başladı.

1986 yılında Trakya Üniversitesi M.Y.O. Restorasyon Bölümünden, 2000 yılında Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi üzerine yaptı.

1998 yılında Bulgaristan Şumnu’da, T.Ü. Güzel Sanatlar Eğitimi Fakültesi Resim-İş Bölümünün organizasyonunda Resim ve Fotoğraf Sergisi’ne katıldı.

2000 Yılında Bulgaristan Plovdiv’(Filibe) de T.Ü. Güzel Sanatlar Eğitimi Fakültesi Resim-İş Bölümü öğrencilerinin “Filibe-Edirne Kaleiçi Evleri” konulu Karma Fotoğraf Sergisine katıldı.

Aynı yıl, Edirne Güzel Sanatlar Galerisinde ilk kişisel Yağlıboya Resim Sergisini açtı

Edirne Belediyesi tarafından ‘Edirne Tarihi Ve Kültürel Dokusunu Tanıyor’ isimli kitabın, Editör ve Sanat Danışmanlığını yaptı.

2013-16 Yılları arasında İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yayınladığı EDİRNE EĞİTİM dergisinin Genel Sanat Yönetmenliğini ve Fotoğraf Editörlüğünü, Edirne Valiliğinin ‘Akademi Edirne’ çalışmasında Güzel Sanatlar Atölyesi Koordinatör öğretmenliğini yaptı.

2010 Yılında Serdar İYİİZ’in Başkanlığını yaptığı Edirne Fotoğraf Sanatı Derneğinde Enver ŞENGÜL ve Behiç GÜNALAN’dan Temel Eğitim aldıktan sonra aktif olarak Atölye çalışmalarına başladı.

Enver ŞENGÜL ile “Edirne’nin Yüzleri” ve Time Lapse Atölye çalışmalarını yaptı.

Bülent Öniz ile “Selimiye” Atölye çalışmasını, Serdar İYİİZ ile “Selimiye Detay” ve “Selimiye Mahfiller” Atölye çalışmalarını tamamladı.

2015 Yılında EFOD “ Edirne’de İşinin Ustaları” isimli Atölye çalışmasını yürüttü. 41 Usta 41 Yaşam isimli fotoğraf sergisi açtı.

Kırcaali Belediyesi’nin daveti üzerine Bulgaristan Kırcaali’de EFOD “ Edirne’de İşinin Ustaları” sergisi açıldı.

Kırcaali Belediye başkanını teklifi üzerine “Kırcaali İşinin Ustaları” Atölyesini kurdu. Bu sergi, Kırcaali Sanat Galerisinde sergilendi.

Sofya Parlamentosu Meclis başkanının daveti üzerine, Sofya Parlamento Binasında İki Atölye çalışması hem “Edirne”, hem de “Kırcaali İşinin Ustaları” Sergisi olarak açılarak Edirne Fotoğraf Sanatı Derneğini, Dernek başkanı, atölye elemanları ile birlikte Sofya’da temsil etti.

2019 yılında Sorumluluğunu kendisi yürüttüğü Gençlik Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri hibesiyle “Hayata Açılan Kapılar” isimli Fotoğraf Projesini yazdı ve Edirne Lisesi proje grubu öğrencileri ile Fotoğraf Atölyesi şeklinde bu projeyi uyguladı.

Edirne’de MEB e bağlı Özel ve Devlet okullarında Resim Öğretmeni olarak görev yaptı. Trakya Üniversitesinde 7 yıl Öğretim Görevlisi olarak ders verdi.

2014-19 Tarihleri arasında Edirne Lisesi Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.

2019 Eylül ayından beri Şehit Nefise Çetin Özsoy Bilim Sanat Merkezinde görev yapmaktadır. Evli ve 2 Erkek çocuk annesidir.