EFOD’un İstanbul Hocalarından Serap Şahan Sokol’un portfolyosu

Fotoğraf Sanatı Derneği’nin İstanbul Hocalarından Serap Şahan Sokol’un tanıtım ve portfolyosu ile devam ediyoruz.

1975 yılında Ankara’da doğdu. Uzun yıllar resim dersleri almasının yanı sıra Sabancı Enstitüsü’nde çini ve seramik eğitimi aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi MYO Fotoğraf Bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’ne girdi. 2000 yılında mezun olduktan sonra 2003 yılında yine Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Fotoğraf Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Tasarımı alanında Doktora eğitiminde tez aşamasındadır.
Birçok yerde çeşitli dia gösterileri yaparak, seminerler verdi. Yurtiçi ve yurtdışında kişisel sergiler açan ve çok sayıda karma sergiye katılan fotoğrafçı ulusal ve uluslar arası yarışmalarda derecelere girerek ödüller aldı. Değişik alanlarda düzenlenen bir çok yarışmada jüri üyeliği yaptı.
Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde 7 sene Öğretim Elemanı olarak görev yaptı. Haliç Üniversitesi, Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Altınbaş Üniversitesi, Kültür Üniversitesi gibi kurumlarda Fotoğraf ve Grafik Tasarımı alanlarında öğretim görevliliği yapan Serap ŞAHAN SOKOL uzun süre deneysel ve kavramsal fotoğraf çalışmalarının beraberinde gerçekleştirdiği sosyal belgesel fotoğraf çalışmalarına ağırlık vererek “Roman Havası” “Sarı Cadı (sarı süpürge)” gibi uzun soluklu fotoğraf projelerine halen devam etmektedir.
Fotoğraf sanatçısı Adnan SOKOL ile evli ve Asya isimli bir kız çocuk annesidir.