EFOD İstanbul Hocalarından Adnan Sokol’un portfolyosu

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği ( EFOD) İstanbul Hocalarından Adnan Sokol’un tanıtım ve portfolyosu ile devam ediyoruz.
Adnan Sokol
1973 yılında Edirne Kaleiçi’nde, Havra’nın karşı köşesinde, duvarında “panda” resmi olan evin alt köşe odasında doğdu.
Beş yaşında annesinin aldığı Agfa Clack 6×9 fotograf makinasına, mürekkebe batırdığı kağıt parçalarının pozlandığını düşünüp hayaller kurarak fotoğraf ile tanıştı.
On yaşında doğduğu evde dayısı ile beraber bir merdiven altında CBS boya kutusundan yaptıkları agrandizör ile 1/1 baskılar yaparak karanlık oda ile tanıştı.
Yine aynı karanlık odada Bulgaristan’dan getirttikleri agrandizör ile daha büyük baskılar da yaptı. Hala o agrandizör kutusunda durmaktadır.
36 pozluk filmleri 6 parçaya bölerek, başına ve sonuna yanık parçalar ekleyip elde film yıkamaya da bu yaşlarda başladı.
Tayf Fotoğrafçılık’tan Behçet Kemer ile saatlerce oturup konuştu, dinledi. İlk eğitimleri ve ilk dökümanlarını buradan aldı.
İlk stüdyo fotoğrafını EFA’da çektirdi. İlk hatıra fotoğrafını Selimiye Camii önündeki seyyar fotografçılara çektirdi.
Satın aldığı ilk makinası zenit 122 için, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nde 2 ay çalıştı ve tüm parasını bu makine için kullandı. Bu sırada Edirne Fotograf Sanatı Derneği ile de tanışmış oldu. İlk dernek üyeliğini de bu sırada gerçekleştirdi. Piyasaya siyah beyaz baskılar yaparak fotoğraftan para kazanmaya başladı.
İlk kişisel sergisini 1992 yılında Eski Vali konağının bahçesinde açtı. Daha sonra birçok ulusal ve uluslararası sergilerde eserleri sergilendi. Yarışmalarda jüri üyesi olarak görev aldı.
Alaylı başladığı fotoğraf hayatına, askerden döndükten sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık Bölümünde yüksek lisans yaparak devam etti.
Sonraki yıllarda Haliç, Arel, Bahçeşehir, Kültür, Yeditepe Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.
Uzun yıllar ortağı olduğu ve ders verdiği Fotografevi’inden yayınlanan, editörlüğünü Ara Güler’in yaptığı İZ dergisinde sorumlu yazı işleri müdürü görevini üstlendi.
Reklam ajanslarında çalıştığı yıllarda hareketli görüntü ile tanıştı, görüntü yönetmenliği ve yönetmenlik konusunda tecrübe kazandı.
Çocukluk yıllarında başlayan fotoğrafçılık hayatına İstanbul’da devam ederken, gelişen teknolojiye ayak uydurmaya ve öğrenmeye devam etmektedir.
Fotoğraf sanatçısı Serap Şahan Sokol ile evli ve 2012 doğumlu Asya adında bir kız çocuk babasıdır.